- Název, charakter a sídlo Společnosti
- Československá společnost pro forenzní genetiku, z.s. (ve zkratce ČSSFG; dále jen Společnost) je dobrovolným sdružením občanů, zajímajících se o forenzní genetiku a obory blízce příbuzné.
- Anglický název Společnosti zní The Czechoslovak Society for Forensic Genetics (ve zkratce CSSFG)
- Společnost je nevládní a nepolitická organizace, ustavená v souladu se zákonem č. 83/1990 Sb.
- Společnost v případě potřeby vyvíjí podnikatelskou činnost v souladu s předmětem činnosti Společnosti a v souladu s platnými předpisy.
- Společnost působí na území České republiky.
- Sídlem Společnosti je Karafiátová 27, 779 00 Olomouc.
- Předmět činnosti Společnosti
- Všestranná podpora členů Společnosti při vzájemné výměně odborných zkušeností, podpora odborného růstu členů Společnosti a podpora úsilí členů Společnosti v osvětové činnosti seznamující veřejnost s předměty výzkumu a výsledky v oblasti forenzní genetiky. S tím dále souvisí všestranná podpora studia forenzní genetiky, včetně pořádání odborných seminářů, kongresů, kursů a školení; vydávání a prodej odborných a popularizačních publikací, včetně elektronických (multimediálních nebo šířených po Internetu). Poradenská činnost v oblasti biologie, soudní a kriminalistické praxe a určování otcovství (zejména vydávání dobrozdání) a nákup zboží za účelem dalšího prodeje.
- Usnadňování a koordinace výzkumné a další vědecké aktivity, spolupráce na národní i mezinárodní úrovni.
- Reprezentace svých členů a obecně české a slovenské forenzní genetiky a blízce příbuzných oborů v odpovídajících odborných organizacích na národní i mezinárodní úrovni.
- Členství, práva a povinnosti členů
- Členství ve Společnosti je řádné a čestné.
- Řádným členem Společnosti se může stát uchazeč na základě vyplněné přihlášky ke členství ve Společnosti. O přijetí za řádného člena Společnosti rozhoduje hlasováním Hlavní výbor Společnosti. Proti rozhodnutí (v případě nepřijetí) se může uchazeč odvolat k valnému shromáždění.
- Řádné členství vzniká přijetím za člena Společnosti a zaplacením členského příspěvku na jeden rok.
- Čestné členství je mimořádným typem členství, které vyjadřuje zásluhy o rozvoj vědních oborů souvisejících s forenzní genetikou nebo o rozvoj Společnosti. Čestným členem Společnosti se může stát významný domácí nebo zahraniční pracovník, který se podstatnou měrou zasloužil o rozvoj Společnosti nebo přispěl k rozvoji forenzní genetiky a souvisejících oborů. Čestné členy volí valná hromada na návrh Hlavního výboru nebo výborů odborných skupin či regionálních poboček.
- Řádní členové společnosti mají právo být informováni a podílet se na všech aktivitách Společnosti. Mají právo volit a být voleni do orgánů Společnosti.
- Řádní členové jsou povinni dodržovat platné stanovy Společnosti a platit pravidelně členské příspěvky.
- Čestní členové se mohou účastnit akcí pořádaných Společností, nepodléhají povinnosti placení členských příspěvků; nemohou volit a být voleni do funkcí v orgánech Společnosti.
- Členství ve společnosti zaniká: (i) prohlášením člena o vystoupení ze Společnosti; (ii) nezaplacením členských příspěvků po dobu dvou let; (iii) ukončením na základě rozhodnutí Hlavního výboru (proti rozhodnutí se může člen odvolat k valnému shromáždění); (iv) ukončením činnosti Společnosti.
- Správa a organizační struktura
- Orgány Společnosti jsou Valná hromada, Hlavní výbor, Výbory odborných skupin, Výbory regionálních poboček a Přípravný výbor.
- Společnost může pro zajištění běžného chodu Společnosti zřídit sekretariát Společnosti.
4.1 Valná hromada
- Valná hromada je nejvyšší orgán Společnosti. Valná hromada se skládá ze všech členů Společnosti a schází se obvykle jednou za 3 roky u příležitosti Kongresu, který je organisován Společností.
- Valnou hromadu lze svolat kdykoliv, kdy o to požádá nejméně jedna polovina členů Společnosti nebo Hlavní výbor.
- Valná hromada volí Hlavní výbor, přijímá zprávy o činnosti a o hospodaření Společnosti, schvaluje aktivity Hlavního výboru za uplynulé období a dává podněty pro další činnost.
- Jednání Valné hromady řídí president Společnosti nebo jiný jím pověřený člen.
4.2 Hlavní výbor
- Hlavní výbor vede záležitosti Společnosti v souladu s rozhodnutími Valné hromady a přebírá odpovědnost za činnost v období mezi Valnými hromadami.
- Hlavní výbor schvaluje případné podnikatelské aktivity Společnosti a určuje osoby, oprávněné vystupovat jménem Společnosti ve vztahu k bankám a dalším právním subjektům.
- Zastoupení občanů České republiky a Slovenské republiky v Hlavním výboru je rovnoměrné.
- Návrhy na kandidáty do Hlavního výboru Společnosti může podat písemně každý člen Společnosti, nejpozději však 30 dnů před volbami.
- Volby členů Hlavního výboru se odehrávají na Valné hromadě. Řídí je tříčlenná komise, zvolená Valnou hromadou aklamací.
- Za členy Hlavního výboru jsou zvoleni ti kandidáti, kteří obdrželi největší počet hlasů.
- Zvolení členové Hlavního výboru Společnosti volí ze svého středu presidenta Společnosti a vicepresidenta (vicepresidenty).
- Funkční období členů Hlavního výboru je tříleté.
- President Společnosti zastupuje Společnost navenek. Odpovídá za chod a finanční záležitosti Společnosti a je zodpovědný za dodržování předpisů a pravidel, týkajících se hospodaření Společnosti.
- Úlohy a pravomoci vicepresidenta (vicepresidentů) určuje Hlavní výbor Společnosti.
- Hlavní výbor může v případě potřeby doplnit svého člena kooptací.
- Člen Hlavního výboru může být odvolán z funkce, neplní-li řádně své povinnosti, chová-li se v rozporu se základními pravidly morálky nebo poruší-li platné právní předpisy. O odvolání člena Hlavního výboru z funkce rozhoduje v tom případě Valná hromada Společnosti.
4.3 Odborné skupiny
- Odborné skupiny sdružují členy Společnosti, zajímající se o některou z oblastí forenzní genetiky.
- Odborné skupiny jsou vedeny předsedou, jmenovaným Hlavním výborem Společnosti.
- Návrh na předsedu Výboru odborné skupiny je oprávněn podat každý člen Společnosti.
- Odborné skupiny vykonávají svoji činnost samostatně. Jsou při tom v úzkém kontaktu s Hlavním výborem Společnosti.
- Přehled stávajících odborných skupin oznamuje členům Společnosti vhodným způsobem Hlavní výbor Společnosti.
4.4 Regionální pobočky
- Regionální pobočky sdružují členy Společnosti, zajímající se o forenzní genetiku na regionálním základě.
- Regionální pobočky jsou vedeny předsedou, jmenovaným Hlavním výborem Společnosti.
- Návrh na předsedu Výboru regionální pobočky je oprávněn podat každý člen Společnosti.
- Regionální pobočky vykonávají svoji činnost samostatně. Jsou při tom v úzkém kontaktu s Hlavním výborem Společnosti.
- Přehled stávajících regionálních poboček oznamuje členům Společnosti vhodným způsobem Hlavní výbor Společnosti.
4.5 Přípravný výbor
Jménem sdružení jedná až do vytvoření orgánu uvedeného v odstavci 4.2 přípravný výbor.
- Ceny a ocenění
- Společnost kromě čestného členství uděluje i další ocenění, vyznamenání a certifikáty.
- Společnost podporuje forenzní genetiky (členy Společnosti), kteří prokázali výborné výsledky v oboru.
- Hlavní výbor Společnosti je oprávněn zřídit nové ceny, ocenění a certifikáty.
- Členské příspěvky
- Výši členských příspěvků stanoví na základě aktuální finanční situace Hlavní výbor Společnosti.
- Výši členských příspěvků stanoví na základě aktuální finanční situace Hlavní výbor Společnosti.
- Hlasování
- Orgány Společnosti jsou usnášení se schopné, je-li přítomna nadpoloviční většina členů.
- Výjimkou je Valná hromada, která se stává usnášení se schopnou jednu hodinu po zahájení jednání, při kterém nebyla zjištěna usnášení se schopnost podle bodu a).
- Hlasování řídí president (předseda) orgánu nebo jím pověřený člen. Hlasování je rozhodnuto prostou většinou přítomných oprávněných členů.
- V případě potřeby mohou být usnesení Hlavního výboru Společnosti přijímána všemi nebo některými členy bez jejich přítomnosti na zasedání Hlavního výboru Společnosti, tj. per rollam, písemným potvrzením souhlasu s návrhem usnesení zaslaným jim presidentem či jím pověřeným vicepresidentem.
- Zásady hospodaření
- Společnost v případě potřeby vyvíjí podnikatelskou činnost v souladu s předmětem činnosti Společnosti a v souladu s platnými předpisy.
- President Společnosti odpovídá za chod a finanční záležitosti Společnosti a je zodpovědný za dodržování předpisů a pravidel, týkajících se hospodaření Společnosti.
- Společnost nevytváří zdanitelný zisk. Příjmy ze členských příspěvků, darů a podnikatelské činnosti jsou použity pro zajištění předmětu odborné činnosti Společnosti.
- Změny a platnost Stanov
- Stanovy mohou být změněny či doplněny pouze rozhodnutím Valné hromady na návrh orgánů Společnosti. Výjimkou je změna sídla společnosti nebo změny vynucené změnou předpisů.
- Členové Společnosti jsou oprávněni prostřednictvím orgánů Společnosti navrhovat změny či doplňky Stanov.
- Tyto stanovy vstupují v platnost dnem 23. 5. 2006, byly aktualizovány 20.4.2011 a 11.8.2011.